Bezpečnost

Ochranné pomůcky

Nové ochranné pracovní prostředky v OKD

Díky programu SAFETY 2010, který proběhl v letech 2008-2010, mají všichni naši zaměstnanci v dolech k dispozici nejmodernější ochranné pracovní pomůcky, do kterých jsme investovali více než 700 miliónů korun. Jsme přesvědčeni, že tyto peníze jsou naší nejlepší investicí, která se nám díky vyšší bezpečnosti a ochraně zdraví na pracovištích mnohonásobně vrací každý den:


1. Osobní svítidlo T 1005.1

 

Osobní svítidlo T 1005.1 Osobní svítidla s označením T 1005.1 mají ve srovnání s dosud používanými svítidly mnoho předností. Nové svítidlo je menší zhruba o 70 % (12×2×10 cm). Hmotnost svítidla je nižší o celý jeden kilogram. Snížení celkové hmotnosti na 0,8 kg bylo dosaženo použitím suchého článku NiMh. Svítidlo je vybaveno LED diodou se svítivostí 2500 luxů, tedy vyšší, než tomu bylo u starších lamp. Svítivost je zaručena i v 10. hodině užívání. Hlavice svítidla je vybavena pasivní anténou. Suchý monočlánek je s hlavicí svítidla propojen kabelem s reflexním povrchem – pracovník je pak lépe vidět při osvícení světlem svých kolegů.Do konce roku 2010 byly provozy společnosti vybaveny celkem 15 613 kusy nových svítidel. To znamená, že novou lampu dostali všichni naši zaměstnanci. S obměnou svítidel rovněž souvisí i výměna nabíjecích stojanů.

 

svitidlok07mensi.jpg2. Svítidlo K 07

 

Toto nové svítidlo K 07 (s bezúdržbovým akumulátorem a led diodou), které se používá pro důlní vlaky a dopravu výbušin, nahradilo staré svítidlo K 96. Výměna nových svítidel za stará v počtu 500 ks byla provedena do konce roku 2008.

 

Dráger X-am 50003. Indikační a detekční přístroj Dräger X-am 5000

 

Indikační a detekční přístroj měří a hlídá výskyt životu nebezpečných plynů na čelbách (CO, CO2, CH4, NOx) a v porubech (CO, CO2, CH4). Přístroj Dräger je v porovnání s dosud používanými přístroji výrazně menší a lehčí, velikostí připomíná mobilní telefon. Kromě váhy a objemu je jeho velkou výhodou, že dokáže koncentrace nebezpečných plynů měřit kontinuálně, zaznamenávat a pamatovat si je a disponuje rovněž optickým i akustickým alarmem. To vše zvyšuje kvalitu kontroly a bezpečnost horníků v podzemí.

signal_min_1.jpg 

4. Indikační a detekční přístroj na CH4 – Signál 5


Obměna metanoměrů Signál 5 za staré Signal 2 byla provedena v průběhu roku 2008, celkový počet je 400 ks

 

5. Sebezáchranné přístroje
 

oxy_k_50_s_maly.jpgMasky neboli sebezáchranné přístroje pro důlní zaměstnance rovněž procházejí rozsáhlou obměnou. Dosluhující ukrajinské typy ŠSS – 1 PV byly kompletně vyměněny za německé přístroje Dräger OXY K 50 S. Od roku 2010 mají důlní provozy OKD k dispozici 15 000 kusů těchto přístrojů, což znamená, že ho mají všichni zaměstnanci firmy. Každý z přístrojů nese kromě výrobního čísla také označení, kdy byl nasazen do provozu. Životnost sebezáchranného přístroje typu Dräger OXY K 50 S je 10 let, tedy o tři roky delší, než u současných masek. Nové přístroje se od těch původních neliší váhově, ale tvarem. Mají též jinde těžiště, lepší popruhy včetně náprsního a hlavně indikátor vlhkosti. Každý pracovník si tak může zkontrolovat, zda mu přístroj těsní. Pouzdro je totiž naplněno fialovými granulemi, které při netěsnosti změní barvu – stanou se světlejšími. Součástí přístroje a velkým přínosem jsou také brýle žluté barvy. Jejich nositel je ocení především v zakouřeném prostředí.

 

Technická specifikace přístroje Dräger OXY K 50 S:

  • sebezáchranný přístroj s chemicky vyvíjeným kyslíkem,
  • nezávislý na ovzduší s uzavřeným střídavým dýchacím systémem,
  • použití v nouzových situacích k úniku z ohrožených prostor,
  • rozměry (Š x V x H) 210 x 260x105 mm,
  • hmotnost cca 3 kg (neotevřený), cca 2,4 kg (při použití),
  • objem dýchacího vaku minimálně 6 litrů,
  • ochranná doba 50 minut,
  • teplota vdechovaných vzdušin maximálně 55 °C.


6. Nová pracovní obuv
 

Nová pracovní obuvV rámci programu SAFETY 2010 bylo do konce září 2009 nakoupeno 12 516 párů nové kvalitní pevné pracovní obuvi za více než 18 milionu korun. Pevná a pohodlná obuv hraje důležitou roli při zvyšování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v důlních podmínkách, uklouznutí patří k velmi častým příčinám pracovních úrazů. Provozními zkouškami prošlo několik typů bot. Nakonec byly vybrány: Baťa Malenka S3, Baťa Jano S3 a Artra Bridget. V letech 2008-2010 bylo nakoupeno více nž 45 000 párů nové pracovní obuvy pro všechny horníky OKD.


7. Fáračky s odrazovými nášivkami
 

Nové fárací oděvy pro dělníky a THP pracovníky jsou doplněny o reflexní pruhy ve stříbrné a žluté barvě – GP 105. Materiál kepr, 100 % bavlna, 300 g/m2. Další změny oproti dřívějším oděvům: umístění a velikost kapes, délka a šířka nohavic u kalhot, prodloužení upevňovacích tkanic. Do konce roku 2010 proběhla kompletní obměna nových fáraček s reflexním značením.


tricko_maly.jpg8. Trička a košile
 

Zaměstnanci na šachtách jsou vybavováni bavlněným tričkem s reflexními pruhy a košilí také s reflexními pruhy a logem OKD. Pruhy zajišťují lepší viditelnost, v minulosti nebyla trička k dispozici vůbec, dnes si zaměstnanci mohou vybrat, zda chtějí nafasovat tričko nebo košili. Do konce roku 2010 bylo nákoupeno 180 000 triček a košil.

 

9. Ochranné přilby s očním štítem

 

Do OKD, a.s., byly dodány ochranné přilby s očním štítem z Anglie – HC 600/4 a z Polska – Unierg Bieruň. V průběhu programu SAFETY 2010 jich bylo nakoupeno více než 18 500.