Tiskové zprávy

Horníci v dole budou viditelnější

OSTRAVA, 17. října 2007 – To, co platí na silnicích, platí i v dole – zviditelněním se snižuje riziko ohrožení.  Aby se zvýšila bezpečnost důlních zaměstnanců OKD i všech dodavatelských firem, budou ještě do konce roku všechna osobní přilbová svítidla označena samolepkami odrážejícími světlo. Současně je prověřována možnost aplikace reflexního materiálu i na kabely těchto svítidel. „Znamená to pro nás označit celkem 19 600 přilbových důlních svítidel,“ konstatuje Zdeněk Pavelek, hlavní inženýr Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS) v Ostravě, která od září spravuje centrální lampovnu OKD.

 

Záchranáři umístí retroreflexní prvky na akumulátorová pouzdra osobních přilbových svítidel používaných v podzemí. Výběr takového umístění má podle Pavelka přísnou logiku „Rozhodli jsme se pro toto řešení, protože akumulátorová pouzdra mají všichni důlní zaměstnanci trvale u sebe na opasku.“ To je důležitý fakt. Od roku 2001 byly totiž tímto způsobem označovány sebezáchranné přístroje. Těmi musí být sice vybaveni všichni, kdo fárají do dolu, ale předpisy dovolují při práci odložení přístroje do pětimetrové vzdálenosti od místa, kde horník pracuje. Tato skutečnost negovala původní záměr, aby se zlepšila viditelnost člověka při práci v podzemí.

 

Používání retroreflexních materiálů bylo v Ostravsko-karvinském revíru zavedeno poprvé v polovině 90. let v praxi báňské záchranné služby. Tehdy byly použity nášivky na speciální obleky, které se používají k ochraně záchranářů proti šlehu plamene. Také svrchní kryty pracovních dýchacích přístrojů byly označeny reflexními nálepkami. Širší využití tohoto bezpečnostního prvku nastalo až od roku 2001, kdy bylo tímto způsobem označeno plastové pouzdro nově zaváděného typu sebezáchranného přístroje.

Zajímavosti