Tiskové zprávy

Hornické tradice, atraktivní hudební program, soutěže i atrakce pro děti. Oslavy svátku horníků opět míří do Karviné a do Staříče

Hornické tradice, atraktivní hudební program, soutěže i atrakce pro děti. Oslavy svátku horníků opět míří do Karviné a do Staříče

KARVINÁ (16. července 2015) – V karvinském Parku Boženy Němcové i v areálu fotbalového hřiště ve Staříči se bude 12. září slavit. V Karviné se budou konat Hornické slavnosti OKD, ve Staříči tradiční Den horníků. Stejně jako v uplynulých letech bude připravený zajímavý program nejen pro rodiny zaměstnanců OKD, ale pro všechny obyvatele hornického regionu. Společnost OKD chce uspořádáním akce také poděkovat všem zaměstnancům za úsilí, které vyvíjejí při plnění náročných úkolů a probíhající restrukturalizaci. K ní musela společnost před dvěma lety přistoupit v důsledku propadu cen na černouhelném trhu.

 

„Připomínání hornických tradic je důležitou součástí kulturního a společenského života v regionu. Nechceme se od nich odvracet v době, kdy černouhelný sektor prochází náročným obdobím. Naopak je důležité si připomenout, z jakých kořenů náš kraj vyrostl do současné podoby. Oslavy svátku horníků k těmto tradicím bezpochyby patří.
Zároveň považujeme tuto akci za vhodnou formu poděkování zaměstnancům za jejich celoroční poctivou práci a podporu při současné transformaci OKD, která je nutná proto, abychom postavili naše podnikání na dlouhodobě udržitelný základ. Poděkování si ale zaslouží také všichni ostatní partneři, které činnost OKD ovlivňuje. Jen společné úsilí nám pomůže těžké časy překonat. Jsme na dobré cestě, ale před námi je ještě mnoho práce,“ říká provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.

Slavnostní den v Karviné začne v jedenáct hodin na Univerzitním náměstí pietním aktem, kdy za tónů dechového orchestru Májovák uctí zástupci OKD, města Karviná a hosté památku těch, kteří zemřeli při práci pod zemí. Průvod krojovaných horníků projde následně centrem Karviné do kostela sv. Marka, kde začne ve dvanáct hodin bohoslužba za horníky.

Program v parku Boženy Němcové začíná na hlavním pódiu ve dvě hodiny vystoupením držitelky českého slavíka v kategorii Objev roku zpěvačky Elis. Během akce vystoupí jak regionální kapely (Tanja & Ahard, Nebe), tak populární hudebníci z jiných částí naší země (Vaťák – Kabát revival). Hlavní hvězdu programu pořadatelé prozatím tají a její jméno zveřejní v posledním srpnovém týdnu. „Je to opravdu velké jméno české hudební scény. Návštěvníci se mají na co těšit. Informaci zveřejníme ve správný čas,“ říká za pořadatele Lenka Flámová z OKD.

Oproti loňskému roku se program rozšíří o novou scénu v amfiteátru letního kina, který prošel rekonstrukcí. Tu bude mít pod svým patronátem Nadace OKD, která slibuje zajímavý program, ať pro milovníky folkloru (Ostravica), tance (Akcent, Bílá holubice), zpěvu (Permoník), cirkusu (Cirkus trochu jinak) nebo unikátního cvičení s vlastním tělem v podání Workoutu Karviná.
Naproti hlavnímu pódiu bude umístěna zóna pro rodiny s dětmi se spoustou atrakcí a soutěží o zajímavé ceny, poblíž amfiteátru budou stát kolotoče a další zábavné prvky.

Chybět nebude ani tradiční expozice báňských záchranářů z Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě-Radvanicích, nebo stánek Spolku krojovaných horníků při obci Stonava s řadou unikátních historických hornických exponátů. Se svým stánkem se jako tradičně akce zúčastní Spolek svatá Barbora, jehož prostřednictvím OKD a další partneři podporují rodiny hornických sirotků.

„Ze svého působení v několika těžařských společnostech v různých zemích světa mohu porovnávat a musím konstatovat, že hornické tradice v České republice a jejich dodržování jsou unikátním fenoménem i v celosvětovém měřítku. Oslava dne horníků mezi tyto tradice patří a jsem rád, že společnost OKD může být jejich organizátorem i v letošním roce i přes náročné období, kterým právě firma prochází. Bojujeme o svou budoucnost a chceme všem našim zaměstnancům a celému regionu za pomoc v našem úsilí poděkovat,“ říká výkonný ředitel OKD Dale Ekmark.

Důlní závod 3 (bývalý Důl Paskov) zahájí oslavy hornického svátku již ráno 11. září pietním aktem s připomenutím památky těch, kteří zemřeli při výkonu práce v hornictví. Kytice budou položeny u pamětních desek v lokalitách Staříč a Chlebovice. V poledne zároveň vedení závodu ocení vybrané zaměstnance.
Slavnostní den na fotbalovém hřišti ve Staříči začne v sobotu 12. září o půl třetí vystoupením skupiny Argema, představí se také Roman Vojtek a skupina Traktor. Vrchol programu letos obstarají tři revivalové kapely – Scorpions revival, Kabát revival a AC/DC revival. V následujících dnech bude pro zaměstnance dolu připravena řada sportovních akcí například v nohejbale, tenisu, beach volejbalu, fotbalu, badmintonu nebo bowlingu.

„O našem dolu a jeho nejisté budoucnosti jsme toho v uplynulých letech mohli slyšet mnoho. My ale děláme všechno proto, abychom náročné období překonali a mohli těžit uhlí i po roce 2017, jak udává dohoda uzavřená loni se státem. A za toto úsilí, kdy se nám podařilo díky řadě opatření dosáhnout výrazného snížení nákladů na vytěženou tunu a zvýšení efektivity, chceme našim zaměstnancům poděkovat, protože si to za své nasazení zaslouží. Vyhráno nemáme, ale bojujeme ze všech sil. Proto chceme pro naše zaměstnance, jejich rodiny, ale i obyvatele hornických obcí na Frýdecko-Místecku připravit krásný den, kde se budou moci pobavit. Na tradice nesmíme zapomínat, protože pro hornictví jsou mimořádně důležité a pomáhají udržovat v paměti kořeny této krásné, ale tvrdé a náročné práce,“ říká ředitel dolu Zbigniew Janowski.


Více informací najdete také na www.hornicke-slavnosti.cz 


Program Hornických slavností OKD v Parku Boženy Němcové v Karviné

11:00 – pietní akt, kladení věnců na Univerzitním náměstí v Karviné
11:30 – průvod krojovaných horníků a hornické kapely kostelu svatého Marka
12:00 – Mše svatá za zesnulé horníky v kostele svatého Marka

 

OKD stage – Park Boženy Němcové (Karviná-Fryštát)
14:00 – Elis
15:15 – Nebe
16:40 – Ahard&Tanja
19:00 – Vaťák
20:30 – hlavní hvězda

Nadace OKD stage – amfiteátr letního kina
- mažoretky MICHELLE
- Ostravica
- Permoník
- tanec (Akcent)
- Cirkus trochu jinak
- Workout Karviná - cvičení

 

Program Dne horníků ve Staříči

14:30 - Argema
15:45 – Roman Vojtek
16:50 - Traktor
18:15 – Scorpions revival
19:45 – Kabát revival
21:00 – AC/DC revival

 

Marek Síbrt, mluvčí OKD, a.s.
Mobil: 725 500 509
E-mail: marek.sibrt@okd.cz