Tiskové zprávy

OKD získá úvěr ve výši 720 mil. EUR

PRAHA/OSTRAVA, 20. listopadu 2006 – Společnost NWR, která je stoprocentním vlastníkem OKD, se rozhodla optimalizovat kapitálovou strukturu OKD tak, aby plně odpovídala standardům obvyklým u srovnatelných společností v zahraničí. OKD částečně sníží svůj vlastní kapitál a nahradí ho syndikovaným úvěrem, který poskytne syndikát mezinárodních bank. Projekt, který je součástí příprav na proces IPO, projednalo na svém zasedání dne 14. listopadu 2006 představenstvo OKD.

„Předtím, než vstoupíme na kapitálové trhy, musíme přizpůsobit poměr cizích a vlastních zdrojů v bilanci OKD úrovni, která je běžná u podobných společností ve vyspělých zemích,“ vysvětluje předseda představenstva OKD Zdeněk Bakala a zástupce investorské skupiny RPG. „Stávající kapitálová struktura společnosti je zcela neoptimální a investoři a analytici v Londýně i jinde musejí vidět, že se chováme standardně, aby mohli naše výsledky snadno porovnávat s ostatními. Bez standardní kapitálové struktury bychom byli pro kapitálové trhy nečitelní,“ dodává Bakala.

Úvěr, jehož celkový rámec je až 1,1 mld. EUR, může být čerpán v několika tranších se splatností 7, 6 a 5 let. „V čele syndikátu třinácti renomovaných mezinárodních bank, které úvěr poskytnou, stojí Citigroup,“ říká Michael Jasanský, člen představenstva OKD a manažer pro fúze a akvizice skupiny RPG. „Rozsah úvěru i počet a jména zapojených bank jsou dobrou vizitkou o mimořádné důvěře, jíž se OKD u finančních institucí těší,“ dodává Jasanský.

K čerpání úvěru by mělo dojít do konce letošního roku, přičemž objem čerpání bude přibližně 720 mil. EUR. Příjemcem úvěru je společnost OKD, za dluh se dále zaručily mateřská společnost NWR a další společnosti ve skupině.

PhDr. Věra Breiová
tisková mluvčí OKD, a.s.