Tiskové zprávy

Pro děti z barborky moře i angličtina

Již potřetí stráví děti a maminky z Občanského sdružení svatá Barbora týden u moře v Chorvatsku. 26 dětí a 16 maminek odletí ve 18. července časně ráno z mošnovského letiště, takže po ubytování v hotelu stráví již celou středu na plážích krásného jihodalmatského města Omiše. „Pro rodiny, které přišly o tátu, je hodně důležité, že mohou trávit čas společně a navázat přátelství, pobavit se, ale třeba i probrat své problémy a vzájemně si poradit,“ říká předseda výboru sdružení Zdeněk Starý.


Občanské sdružení, které pomáhá hornickým sirotkům, vyslalo své svěřence k moři již potřetí. Letos děti s maminkami odlétají až na jih, do hotelu Ruskamen v Omiši. Z celkového počtu 42 účastníků je jich z českých rodin 23, z Polska 19. „Věříme, že si pobytu všichni užijí v plné míře, neboť v ceně je kromě stravování formou all inclusiv rovněž výlet a bohatý program pro děti,“ dodává Starý. Půvabné starobylé městečko Omiš bylo pro letošní pobyt vybráno ve spolupráci s cestovní kanceláří Vítkovice Tours, jíž hotel Ruskamen patří.


Vzhledem k tomu, že prioritou sdružení je přispívat dětem na vzdělávání, připravilo letos novinku i pro starší děti. Čtyři z nich letos poprvé pojedou na letní jazykový kurz na Maltu. „Znalost jazyka je v dnešní době nezbytná. Proto tři česká děvčata a jeden chlapec z Polska stráví 14 dní v srpnu na intenzívním kurzu angličtiny, což je pro ně velká šance jazyk zdokonalit,“ konstatuje Zdeněk Starý. „Tyto jazykové pobyty jsou finančně poměrně náročné, platba na jednoho účastníka je řádově několik desítek tisíc korun. Dětem jsme je mohli zajistit díky tomu, že nám letos finančně přispělo několik hornických kolektivů z dolů Darkov a ČSM a také členové vedení OKD,“ vysvětluje předseda sdružení. Dodává, že svatá Barbora zaplatí dětem kromě pobytu i kapesné.


Občanské sdružení svatá Barbora má za sebou již tři roky činnosti. Smyslem sdružení je podpora a pomoc dětem, kterým zemřel jeden z rodičů na následky pracovního úrazu. V současné době aktivně pomáhá 94 českých, polských a slovenských dětí, v evidenci jich má celkem 106. Jen za rok 2006 pomohlo sdružení hornickým sirotkům téměř 900 tisíci korun, za tři roky existence sdružení celková částka překročila 2 milióny korun. Prioritou sdružení je přispívat dětem na výchovu a vzdělávání, proto bylo v roce 2006 více než 260 tisíc korun určeno na úhrady školného, učebnic, různých kurzů, škol v přírodě.