Tiskové zprávy

Šéf OKD Beck popřál zdar expedici zaměstnanců firmy na Everest

Šéf OKD Beck popřál zdar expedici zaměstnanců firmy na Everest

OSTRAVA (26. března 2009) – Zdar horolezecké expedici zaměstnanců OKD Věslava Chrzaszcze a Milana Pěgřímka na Mount Everest popřál dnes před polednem generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck. K dobru přidal pár odborných rad – sám byl totiž v mládí horolezcem, sloužil v armádě u horských střelců.

 

Zároveň oba horolezce nabádal k ostražitosti. „Člověk musí vědět, kde jsou jeho možnosti, berte to za dobrou radu,“ řekl jim Beck. Popřál expedici úspěch, ale nejdůležitějším podle něj je, aby se v pořádku vrátili ke svým blízkým. „A také do práce,“ dodal ředitel s úsměvem.

 

Horolezci vyrazí v noci ze čtvrtku na pátek z Karviné autem do Vídně, poté letecky přes Londýn a indické Dillí do nepálského Káthmandú. Tam na ně bude čekat agent, který zajistí víza do Čínou kontrolovaného Tibetu. Vybavení dopraví do základního tábora jaci, zatímco horolezci využijí horské mikrobusy. Dále už je čeká výstup na vlastní pěst - Pěgřímek s Chraszczem nepočítají s pomocí šerpů, Everest chtějí atakovat bez použití kyslíkových přístrojů.

 

Expedice „Fárání na Everest“ začala před týdnem na dně těžní jámy Dolu Paskov, kde horolezci zdolali po žebřících výškový rozdíl 1156, přičemž výstup začal v hloubce 850 metrů pod hladinou moře. V případě zdárného dosažení vrcholu Everestu překonají výškový rozdíl 9698 metrů.

 

Vladislav Sobol

mluvčí OKD, a.s.