Tiskové zprávy

Společnost OKD bude podporovat přípravu hornických učňů

Společnost OKD bude podporovat přípravu hornických učňů
Do Moravskoslezského kraje se po letech vrací hornické učňovské školství

OSTRAVA (2. září 2008) – Společnost OKD dnes podepsala smlouvu s karvinskou Střední školou techniky a služeb o vzniku nových tříletých oborů, které pro těžaře připraví každoročně 30 vyučených důlních zámečníků a stejný počet důlních elektrikářů. První učni zasednou do lavic již od příštího školního roku.

 

OKD umožní mladým adeptům hornických oborů praxi na povrchových pracovištích jednotlivých dolů i přístup k nejnovějším technickým poznatkům. Každému učni bude společnost vyplácet stipendium ve výši 1000 korun měsíčně. Po nástupu do firmy bude mít navíc nárok na náborový příspěvek.

 

„Část veřejnosti stále vnímá horníky jako dříče s lopatou a krumpáčem, my však potřebujeme hlavně perspektivní pracovníky, kteří budou pod zemí ovládat moderní stroje,“ vysvětlil důvod vzniku nových učebních oborů zástupce finanční a personální ředitelky Libor Dürrer.

Nová strategie managementu a vlastníků OKD, založená na modernizaci důlních technologií, výrazně prodlouží životnost jednotlivých dolů. Všechny šachty mají zpracovány těžební plány nejméně na dalších 20 let. Společnost zahájila rozsáhlé investice do těžebních technologií i bezpečnostních pomůcek, které nemají v historii OKD obdoby.

 

Pro Střední školu techniky a služeb znamená zavedení nových oborů návrat ke kořenům školy, která vznikla v roce 1950 jako klasické hornické učiliště. „Příprava nových vzdělávacích programů bude náročná, protože hornictví je dnes jinde než před dvaceti lety, ale máme na co navazovat. V pedagogickém sboru máme stále specialisty, kteří hornické obory vyučovali dříve a s těžebním průmyslem jsou stále v kontaktu,“ řekl ředitel školy Vratislav Kolek.

 

Společnost OKD zaměstnává přibližně 15 tisíc zaměstnanců a dalších téměř 1 400 zaměstnanců v dceřiných firmách. Na těžbě uhlí se podílí také asi 3500 lidí z dodavatelských firem. Černé uhlí těží OKD převážně na Karvinsku a to v dolech Karviná, Darkov a ČSM a na Frýdecko-Místecku v Dole Paskov. V roce 2007 byla v OKD průměrná mzda 29.135 Kč.

 

Vlastníkem akciové společnosti OKD je nizozemská společnost New World Resources N. V.