Novinky

Cvičná štola Dolu Paskov pro turisty i školní výlety

Cvičná štola Dolu Paskov pro turisty i školní výlety

STAŘÍČ - Běžný výlet do Beskyd či všední školní den si můžete – s dětmi i dospělými – zpestřit ve Staříči. Cvičná štola Dolu Paskov s funkčním důlním zařízením je unikát, slouží ke školení pracovníků, ale také návštěvám turistů. Mohou si ji prohlédnout i ti, kteří se zajímají, jak to na šachtě vypadá, včetně školních výprav.  Stačí předem se objednat na telefonním čísle 558 493 381.

 

Naprosto nevšední zážitek si nedávno dopřála například desítka nevidomých či těžce zrakově postižených z Ostravska – návštěvu opravdového hornického prostředí, kde si mohli všechno bez obav osahat. Přinejmenším v Evropě je takové místo jen jedno, cvičná štola Dolu Paskov ve Staříči! Za šestnáct roků, kdy je přístupna veřejnosti, jí prošli lidé prakticky z celého světa.

 

„Jediným úsekem, který exkurze z ostravského sdružení zdravotně postižených vynechala, byl porub, imitace nízké sloje s mocností jedna dvacet a s délkou dvaceti metrů. Bylo by to pro ně příliš obtížné,“ konstatoval průvodce cvičné štoly Jan Kopel. Sám je vysloužilým havířem ze Staříče, začal tady fárat v závěru 60. let minulého století. Štolu, tu vybudovali v půlce 80. let.

 

A původní účel plní dodnes – seznámit budoucí důlní pracovníky s prostředím, v jakém ještě nebyli. Dá se říci, že každý paskovský, staříčský či chlebovický havíř, jenž šel na šachtu jako naprostý zelenáč, tady musel hned třetí den od svého nástupu. „Našlo se i pár takových, co to po návštěvě štoly vzdali. Alespoň ušetřili podniku náklady na další zaškolování,“ řekl Kopel.

 

Asi půl kilometru před bránou staříčské šachty a pět metrů pod zemí mají systém chodeb, kde stojí různá důlní pracoviště co nejvíce podobná těm pravým. Nefárá se, nicméně klec nechybí. Jsou tam dvě čelby, odtěžení, elektroúsek, doprava, rubání s pluhovou technologií, Kombajn na Dole Paskov neužívaný je jen na ukázku. Venku je další zařízení včetně pojízdného WC.

 

„Nejde o žádné muzeum! Většina z technologií je funkční, a to i pro veřejnost. Když někdo chce být jako v dole se vším všudy, dostane helmu a lampu, zhasneme mu, pustíme mašiny,“ vysvětlil průvodce. Chybí jen uhlí či prach. Před časem se ostatně nechal jeden ze zástupců OKD slyšet, že oproti skutečné šachtě je ve cvičné štole přece jen poněkud čisto a uklizeno.

 

Když není využívána ke školením zaměstnanců, smí zde kdokoliv – od školáků po důchodce. Stačí se objednat na čísle 558 493 381. V kronice jsou podpisy návštěvníků i z Číny, Izraele, Japonska, USA, Islandu…

 

(Radek Lukša)