Novinky

Havíři polykají vitamín C

Havíři polykají vitamín C

OSTRAVA – „Zdraví máme jen jedno! Tak si ho chraňme!“ – Stará obehraná písnička, ale pravdivá, všemi respektovaná. V havířině platí dvojnásob. Vždyť není žádným tajemstvím, že nemocnost na šachtách značně převyšuje celostátní průměr. Nikdo se příliš nediví: pracovní podmínky v dole zdraví rozhodně neupevňují. Takže jak na to?

 

Vedení OKD se touto otázkou zabývá celá léta a také z mnoha úhlů pohledu. V roce 2007 její představitelé jednali o tomto problému s ředitelkou Krajské hygienické stanice v Moravskoslezském kraji. Ta těžařům doporučila využít zkušeností z některých jiných podniků. Pro zlepšování zdravotního stavu exponovaných skupin pracujících je tam uplatňována tzv. vitaminizace. Jinými slovy řečeno, podávání tablet s větším množstvím vitamínu C. „Tak to zkusme!“ prohlásili šéfové. Bylo rozhodnuto.

 

Od loňského ledna do března fasovali vitamín rubači, raziči a dopraváři, vše pod záštitou Revírní bratrské pokladny. V průběhu prvních tří měsíců loňského roku bylo podáno důlním zaměstnancům zhruba 4300 denních dávek.

 

A výsledek? Nemocnost se snížila o 1,9 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. V praxi to znamená, že denně bylo v práci zhruba o 90 pracovníků více než ve témže období roku 2007. Samozřejmě, že na čísla v daném období mělo vliv i několik jiných okolností, ale snížená nemocnost v první polovině roku 2008 byla na šachtách znát. Na základě dobrých výsledků pokračuje projekt i v letošním roce.

 

Josef Lys

Zajímavosti