Novinky

OKD, NWR a burza: Pro zaměstnance se nic nemění

OKD, NWR a burza: Pro zaměstnance se nic nemění

Začleněním společnosti OKD do mezinárodního koncernu New World Resources (NWR) se pro zaměstnance OKD nic nemění. Lidé se nemusejí obávat žádných změn ani po případném vstupu NWR na burzu, o kterém média v posledních dnech stále častěji spekulují.
Podrobnosti vysvětlil v rozhovoru pro Horníka Marek Jelínek, finanční ředitel NWR.


Proč vlastně vznikla společnost NWR? V OKD vše fungovalo a firma byla zisková, jaký tedy byl skutečný důvod ke změnám?
Na první pohled vše opravdu fungovalo, ale řízení OKD bylo velmi složité. Firma ovládala přes 50 nejrůznější dceřiných společností, které se kromě těžby uhlí zabývaly například provozováním hotelů a restaurací nebo údržbou bytů. Rozhodli jsme se celý systém zjednodušit. Proto vznikla společnost New World Resources, která ovládá OKD a další takzvané dcery, jejichž podnikání souvisí s těžbou uhlí. Změny jsme připravili také kvůli plánovanému vstupu na burzu.


Jaké má NWR místo ve vlastnické struktuře OKD?
Nad OKD stojí již delší dobu investiční skupina RPG Industries. Ta loni vytvořila několik dceřiných společností podle toho, jakou činností se zabývají. Například o byty a hotely se stará skupina RPG Real Estate, o dopravu NWR Transportation, naopak těžbu uhlí má na starost NWR.
 

Patří pod NWR ještě nějaké další firmy?
Kromě společnosti OKD a jejích dceřiných společností OKD, BASTRO, OKD, HBZS a  CZECH-KARBON a OKD, Rekultivace, patří pod NWR ještě Karbonia PL a OKD, OKK.
 

Pro člověka bez ekonomického vzdělání je to možná příliš odborné. Dají se nové vztahy představit nějak jednodušeji?
Vlastnické vztahy jsou opravdu složité a každý se v nich nemusí orientovat. Důležité je, že NWR to myslí s OKD opravdu vážně. Důkazem jsou například nedávno oznámené investice. Do moderních důlních zařízení a zvýšení bezpečnosti vložíme v příštích dvou letech přes osm miliard korun.
 

Pro zaměstnance OKD se tedy nic nezmění?
Z právního hlediska ne. V jiných oblastech by se pozice zaměstnanců měla postupně měnit k lepšímu. Budou pracovat s modernějšími a bezpečnějšími stroji. Nové technologie přinesou také vyšší produktivitu práce, tím vytvoříme dostatek prostředků k rozvoji firmy a tedy i podmínky pro přiměřený růst mezd.