Novinky

„Otevíráme novou kapitolu OKD,“ říká předseda představenstva mateřské společnosti NWR Gareth Penny

„Otevíráme novou kapitolu OKD,“ říká předseda představenstva mateřské společnosti NWR Gareth Penny

„Společnost New World Resources (NWR) chce ukončit jednání se zainteresovanými stranami o budoucnosti firmy ve druhém čtvrtletí letošního roku. Oporou nám bude skupina držitelů dluhopisů, která se stává novým majoritním akcionářem NWR a OKD,“ uvedl v průběhu vyhlašování ekonomických výsledků za poslední čtvrtletí loňského roku a hospodářské bilance roku 2015 předseda představenstva mateřské NWR Gareth Penny. Současně upřesnil, že dosavadní majoritní akcionář – společnost CERCL (dříve BXR) – souhlasil s převodem 50,5% akcií do společnosti za nulovou protihodnotu a žádné akcie NWR a OKD již vlastnit nebude.

 

Došlo i k dohodě New World Resources s většinou věřitelů, že se prozatímně poníží úroveň požadované hotovosti, kterou společnost  musí udržovat. „Hlavní věřitelé super seniorního úvěru souhlasili s pozastavením a dočasnou dohodou ohledně snížení objemu minimální hotovosti, kterou společnost NWR musí udržovat na bankovních účtech,“ specifikoval Gareth Penny.

Podle něho jsou významné části OKD ekonomické i dnes, při nízkých cenách s uhlím. „Ohledně uzavření Dolu Paskov se rozhodneme ve druhém kvartále,“ dodal předseda představenstva NWR.

 

Společnost ukončila rok 2015 s čistým dluhem ve výši 298 mil EUR a s hotovostí na úrovni 86 mil EUR.

 

Klíčovou prioritou roku 2016 pak podle Pennyho bude zajistit dostatečnou likviditu na průběžné financování provozů. Finance, které budou k dispozici, ovlivní strategické rozhodnutí ve vztahu k současným aktivům společnosti, jakož i možnosti investic a rozvojových projektů.

V rámci NWR došlo i k několika personálním změnám. Peter Kadas a Charles Harman rezignovali na své posty v rámci všech společnosti skupiny NWR

„Myslím, že jsme dostali prostor, který teď potřebujeme, abychom dali dohromady změny, které musíme učinit a ujistili se, že firma stojí na pevných základech. Tím otevíráme novou kapitolu OKD,“ dodal na závěr Gareth Penny.