Novinky

První letošní šichty v dolech OKD

První letošní šichty v dolech OKD

Důl Karviná zněl 2. ledna říznou dechovkou. Ani sněhová nadílka a polámané kolo jednoho z aut totiž nezabránily členům dechového orchestru Azeťanka zahrát lazeckým havířům k zahájení prvních letošních směn. Hudebníci prostě přesedli do taxíku a na šachtu dorazili včas. Havíři kvitovali tyto koncerty s povděkem. „Je vidět, že se u nás ctí tradice,“ řekl zámečník z provozu svislé dopravy na Lazech Daniel Pinkava. „Líbí se mi to, člověka to tak nějak nabudí do nového roku.“

 

Důl ČSM ve Stonavě začal rázně po havířsku! „Jedeme naplno od rána. Normální pracovní den,“ řekl Zbyšek Folwarczny, závodní ze Severu.

 

Důl Paskov měl svou první oficiální šichtu v roce 2009 závislou na rekonstrukcích zde probíhajících (viz samostatný článek). Makali tedy především opraváři či údržbáři na skipu, chlapi ze strojního úseku, příprav, důlní dopravy a centrálního odtěžení, všude tam, kde bylo třeba dát všechno do pořádku.

 

Důl Darkov měl 2. ledna víceméně volný den. Dělalo se jen na známkovně, personálním, ve mzdovce, proběhla kontrolní fárání či obhlídky určitých pracovišť kvůli bezpečnosti. Pro nonstop provozy začal letošní pracovní rok až v neděli 4. ledna a pro zbytek zaměstnanců v pondělí 5. ledna. Prodloužené novoroční volno však není jen tak, nadpracují si ho druhou lednovou sobotu.

 

(Bohuslav Krzyžanek a Radek Lukša)