Novinky

Společnost NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu Kč) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) před rokem. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard Kč).

 

Na provozní úrovni EBITDA se firma za tři čtvrtletí dostala do ztráty čtyři miliony eur, před rokem vykázala zisk čtyři miliony. Za výsledkem je podle NWR hlavně pokles tržeb, způsobený nižší těžbou a prodejem uhlí. Produkce uhlí za devět měsíců klesla o desetinu a jeho prodej se snížil o 12 procent. Prodejní a administrativní náklady klesly o 14 procent.

 

boudewijn2_web-1.jpgFinanční a právní ředitel Boudewijn Wentink uvedl:

„Naše podnikání je nadále pod tlakem pomalejšího vývoje globální průmyslové výroby. Od počátku tohoto roku jsme svědky dalšího poklesu na globálním trhu s uhlím: ceny za koksovatelné uhlí klesly o 33 %.

Trh pro naše energetické uhlí zůstává utlumený kvůli jeho nadměrným regionálním zásobám a agresivní cenové politice jistých konkurentů.

 

Pokračující tvrdé podmínky na trhu podtrhují význam naší průběžné snahy posílit provozní a finanční výkonnost NWR včetně další  optimalizace provozů. V posuzovaném období se nám podařilo snížit režijní náklady o 10 %, jednotkové hotovostní náklady se nám zvedly o dvě procenta na 69 EUR za tunu kvůli nižší těžbě, nicméně to představuje pokles ze 71 EUR na tunu v polovině roku.

 

Realizované ceny pro letošní rok zůstávají stabilní. Objemy těžby jsou v souladu s našimi celoročními plány a v bezpečnosti se dále zlepšujeme. Výnosy za devět měsíců činily kvůli nižšímu objemu prodejů 445 milionů EUR, což představuje dvanáctiprocentní pokles.

Dosáhli jsme dobré kontroly hotovosti, byť jsme zažili i jednorázový negativní dopad na provozní kapitál. Hotovost k třicátému září činila 57 milionů EUR – ovšem ke konci října se již odrazila zpátky na 77 milionů EUR. Postupně plníme plán ročního prodeje osmi milionů tun uhlí, snižujeme množství zásob, a tudíž si i vylepšujeme čistou hotovostní pozici."