Novinky

Společnost OKD iniciovala setkání o společenské odpovědnosti firem

Společnost OKD iniciovala setkání o společenské odpovědnosti firem

OSTRAVA - Na půdě OKD se 26. listopadu uskutečnilo přelomové setkání zástupců velkých firem Moravskoslezského kraje o firemním dárcovství. Zatímco jindy se tyto podniky střetávají v soubojích o zakázky nebo o nejlepší postavení na trhu, tentokrát se přišly vzájemně informovat o tom, co prospěšného dělají pro region a pro lidi, kteří v něm žijí. Setkání „Trendy a aktivity firem v MS kraji v oblasti firemního dárcovství a společenské odpovědnosti firem“ zorganizovala organizace Fórum dárců, která zastřešuje dárcovské aktivity v celé republice.


Podle Ministerstva financí ČR věnují firmy v České republice na prospěšné projekty každý rok přes 2 miliardy korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. Důležité proto je, aby peníze putovaly na správná místa. Jednou z cest vedoucích k tomuto cíli je spolupráce největších dárců, kteří by měli znát a respektovat aktivity dalších firem, i když na podnikatelském poli jsou to konkurenti.

Setkání se zúčastnilo deset velkých firem, například společnosti ČEZ, Evraz, Dalkia ČR, Arcelor Mittal, Walmark a další. Prvním cílem bylo vzájemné poznání prospěšných aktivit jednotlivých firem. Druhým cílem, jehož význam poroste hlavně v budoucnu při očekávané další spolupráci, byla analýza, které oblasti v kraji dostávají ze soukromých zdrojů více a které méně finančních prostředků. Setkání bylo úspěšné a tak se z této aktivity nejspíše stane tradice. Možná také najdeme zajímavý projekt, který zkusíme podpořit všichni dohromady.

Když se rozhlédneme po Moravskoslezském kraji, je tu hned několik významných společností, které mají své veřejně prospěšné a dárcovské aktivity. Mnozí z vás možná zaregistrovali projekt Arcelor Mittalu „ty vyhoď kelímek, my zasadíme strom“,  nebo projekt Oranžové hřiště Nadace ČEZ. Takových zajímavých aktivit je mnoho a je určitě dobré o nich vědět.

I v naší těžební společnosti se téma dárcovství a společenské odpovědnosti dostává stále více do popředí. Hlavním pilířem dárcovské aktivity se stala Nadace OKD, jež za necelý rok fungování podpořila veliké množství zajímavých projektů. Není to ale pouze nadace, která se snaží o prospěch svému okolí. Výborně funguje také naše známé Občanské sdružení sv. Barbora, které pomáhá už mnoho let. Osobně mne hodně potěšilo, že obě aktivity jsou v ostatních firmách dobře známé a velmi sledované.

Blanka Týřová, ředitelka Nadace OKD