Novinky

Trojice zástupců NWR přijela na Staříč poznat záludnosti zdejší havířiny

Trojice zástupců NWR přijela na Staříč poznat záludnosti zdejší havířiny

STAŘÍČ - Mise splněna! Alespoň pro tři manažery společnosti NWR, mateřské firmy OKD. Nizozemští analytici obchodu a trhu Stephen Houg, Frits Rasing a Ruben Velthuis se rozhodli na vlastní kůži prozkoumat, jak moc se staříčská šachta liší od většiny světových dolů. V nízké sloji mnohé pochopili.

 

„Impressive!“ zhodnotili svorně všichni tři, přičemž daný anglický výraz lze do češtiny přeložit například jako dojímavý, impozantní, úchvatný, strhující… Tak na ně zapůsobila návštěva rubání 080.204/1 na V. patře. V hloubce 1120 metrů tam havíři od hlavního předáka Tomasze Szadziewicze z dodavatelského Carbokovu narubou denně na 760 tun uhlí.

 

To vše ve sloji s mocností 89 centimetrů vybavené individuální výztuží. Byznysmen nebyznysmen, Houg, Rasing i Velthus v doprovodu staříčského hlavního inženýra Zbygniewa Janowského, carbokovského závodního Václava Jůchy a poradce ředitele OKD pro rozvoj a strategii Antonína Klimši museli na kolena a hezky po čtyřech. Rubání má délku 176 metrů, takže poctivou havířinu poznali z první ruky.

 

„Tough!“ shodli se pak opět jediným slovem, jaká pro ně hornická robota je. Takže ji považují za tvrdou, nesnadnou, obtížnou, pracnou… Jako zástupci NWR znají hornictví důkladně, ale dosud fárali jen v německých či anglických šachtách jiných firem a české podmínky si představit nedokázali. Však prý chtěli nízké sloje sami.

 

To, co viděli, bylo podle nich na jedničku. Otázky měli na hostitele minimálně dvě do minuty - ptali se na technologii, kvalitu uhlí, hospodaření šachty, jestli zaměstnanci kupovali akcie NWR. Houga, Rasinga a Velthuise zajímalo i to, zdali každý havíř zajde po šichtě na pivo. Na pravé české čepované ostatně došlo taky. Ale až večer, kdy měli ještě za sebou exkurzi v OKK. Prozradili, že si nechtěli nechat ujít známou ostravskou Stodolní ulici. Jak to dopadlo, informace nejsou. Jisté je, že jim návštěva Ostravska a revíru OKD dala nový rozhled.

 

(Radek Lukša)