Případové studie

Po škole na šachtu mezi partu správných chlapů

siuda_8.jpgSpolečnost OKD se v roce 2008 vrátila k systematické podpoře hornického školství a nabídla výhody při studiu a perspektivu pro budoucnost zájemcům o studium oborů důlní elektrikář a důlní zámečník.


Osmnáctiletý Tomáš Siuda je jedním ze studentů, kteří se rozhodli tuto možnost využít a přihlásil se ke studiu na Střední škole techniky a služeb v Karviné v učebním oboru důlní zámečník. „Ostatní studenti ve škole o nás tvrdí, že jsme mediální hvězdy a ve škole se moc snažíme. Prý jsme šprti. Ale my jen chceme jít do práce pořádně připraveni. Závidí nám zajímavější praxi a podporu, kterou nám OKD poskytuje. Je pravda, že škola chce, aby na našem oboru byli nejlepší studenti, kteří půjdou do práce s velkou motivací a špičkovými odbornými znalostmi. Je na nás zaměřená větší pozornost než na ostatní a škola na nás tlačí, abychom na sobě pracovali a nic nešidili,“ říká student.

„OKD mi nabídlo jistotu perspektivní práce, která má budoucnost“

OKD vymezily pro podporu studentů jednoznačné podmínky. Budoucí důlní zámečníci a elektrikáři dostávají měsíční stipendium 1 000 Kč, praxi absolvují na šachtě a v létě firma zájemcům nabízí brigádu. Úspěšní absolventi mají zajištěnou práci v OKD minimálně na tři roky. „To pro mě bylo největší lákadlo. V našem regionu není vůbec jednoduché najít práci. Navíc dobře zaplacenou. S OKD mám jistotu, že po studiu budu pracovat s nejmodernějšími stroji ve významné firmě a s dobrým platem. Podle mě má tahle práce budoucnost a perspektivu. Na Karvinsku se uhlí jen tak těžit nepřestane,“ tvrdí Siuda.
Výučním listem podpora hornických studentů ze strany OKD nekončí. Kdo se rozhodne ve studiu pokračovat, má dál nárok na stipendium, které se podle stupňů školy zvyšuje. Podle Siudy se většina studentů už během studia rozhodla, že chce budoucnost spojit s OKD. A nejen na tři roky, jak uzavřeli v dohodě s firmou, „Většina spolužáků tvrdí, že chtějí zůstat v OKD celý život, že lepší práci v regionu nenajdou. Ale hodně z nás nechce skončit se školou po vyučení. Já si chci udělat alespoň maturitu. Ale kdyby mi to ve škole šlo, klidně bych studoval stejně jako další spolužáci dál na důlního inženýra nebo podobný obor.“

 

Pokračování rodinné tradice

Tomáš Siuda pochází z tradiční hornické rodiny, jeho otec i strýcové jsou zaměstnanci OKD.  Má na co a na koho navazovat. Pro studium se ale rozhodl sám při dni otevřených dveří, kde se dozvěděl všechny podmínky týkající se studia s podporou OKD. „U nás v rodině všichni chlapi pracovali a pracují na šachtě. Když jsem se na školu přihlásil, dělali si legraci, že ze mě bude další horník v rodině. Ale já se na tu práci těším, i když to někdy musí být pořádná dřina,“ popisuje Siuda.

 

„Kolegové na šachtě se k nám nechovají jako k dětem, ale jako k chlapům“

Studenti absolvují praxi na povrchových pracovištích OKD, kde sbírají zkušenosti při spolupráci s dlouholetými zaměstnanci firmy. Kromě odborných dovedností mají možnost seznámit se s atmosférou v hornické partě a specifiky práce v hornictví. Praxe se mezi nimi těší větší popularitě než vysedávání ve školních lavicích: „Všichni ze třídy tam chodíme raději než do školy. Dostaneme se k opravdové práci s moderní technikou a stroji. Ale hlavně. Spolupracovnici na šachtě se k nám nechovají jako k dětem, ale jako k dospělým chlapům, kteří prostě jen potřebují občas pomoct a poradit,“ vysvětluje student.
Z práce v podzemí strach nemá. Nebezpečná je prý každá profese a na stavbě nebo v lese je podle něj riziko větší než v dole, kde platí přísná bezpečnostní rizika. „Kamarádi, když se dozvěděli, co chci studovat, mi říkali, že práce pod zemí je nebezpečná. Ale podle mě se hodně změnilo a už to není jako dřív. Bezpečnostní opatření jsou strašně přísná, jejich dodržování se přísně kontroluje a já jim věřím,“ tvrdí student a upozorňuje na programy vedoucí ke zvýšení bezpečnosti při práci v dolech. Klesající počet úrazů při práci v dolech a příznivé ukazatele v oblasti bezpečnosti práce v roce 2010 jeho slova potvrzují.
Do ostrého provozu pod zem se studenti důlních oborů prozatím nedostanou. Praxe probíhá na povrchových pracovištích a fárat po zem začnou až po ukončení studia. „Pod zemí jsme zatím byli jenom jednou ve cvičné štole na Dole Paskov. A jen pár metrů hluboko. Pustili nám do provozu všechny stroje, které tam byly. Těším se na to, až uvidím, jak to funguje při ostrém provozu. Zatím si ze mě otec a strýcové dělali legraci, že pět metrů pod zemí vlastně není podzemí a jaké to je doopravdy poznám, až sjedu výtahem kilometr pod zem,“ vysvětluje Siuda.

 

Práce na šachtě má budoucnost

Ve druhém ročníku studia je příležitost ohlédnout se zpátky a zrekapitulovat dosavadní zážitky. Siuda neskrývá nadšení a spokojenost: „Nemůžu si na nic stěžovat. Je to ještě zajímavější, než jsem čekal,“ a přidává doporučení pro další zájemce o studium oborů podporovaných OKD, kterým vzkazuje: „Všem klukům, které zajímají moderní stroje a chtějí si užít zajímavou praxi v super partě, studium doporučuji. Nejdůležitější je, když se člověk podívá do budoucnosti. Vidí jistotu práce v moderní firmě se špičkovým vybavením za dobrý plat.“