Přečtěte si

Jules Verne: Černé Indie

black_indies1.jpgFrancouzský spisovatel Jules Verne je znám jako zakladatel žánru sci-fi, jehož fantazie neznala hranic. Ani v tomto případě nezůstal své pověsti nic dlužen. Navzdory poněkud zavádějícímu názvu se román Černé Indie odehrává v uhelných dolech Skotska - termín "black indies" je totiž označením pro velké uhelné revíry na britských ostrovech. V jednom z nich, na hrabství Stirlingshire, se odehrává i děj románu.


Jedním z hrdinů je horník Simon Ford, který si doly oblíbil tak, že téměř nevychází na povrch. I se svou rodinou totiž bydlí v chatě zbudované uvnitř jedné z šachet. Při svých toulkách podzemím našel vstup do systému gigantických jeskyní s rozlehlým podzemním jezerem a výchozy bohatých uhelných slojí. Důlního inženýra Jamese Starra objev inspiroval k vybudování vzorného hornického města v hloubce několika stovek metrů pod povrchem, obyvatelům kde vše potřebné zajišťovala elektřina získávaná z uhlí.


black_indies2.jpgJako v žádné správné verneovce nechybí ani různé záhadné úkazy a padouch, který chce dobrým horníkům jejich štěstí všemi prostředky překazit. Po dramatickém vyvrcholení se vše v dobré obrátí (včetně jedné svatby) a štěstí podzemního města je zajištěno. Jestli neumřeli, žijí tam ve skotském podzemí dodnes.


Kniha sice zdaleka nepatří k nejznámějším ani nejlépe hodnoceným verneovkám, přesto se čte dobře. Naposledy kniha vyšla v roce 1998 v nakladatelství Návrat.