Hornické příběhy

Důl vyměnil za výživovou poradnu

Důl vyměnil za výživovou poradnu

Pavel Štěrba podniká společně s manželkou a chce rozšířit tým spolupracovníků také o ženy odcházející z OKD.
Pouhých šestnáct dní uplynulo od chvíle, kdy přestal být Pavel Štěrba z Dolní Lutyně vedoucím důlních elektrikářů na ČSA. A už si jako spoluprovozovatel poboček výživového poradenství Natur House domlouval setkání s další bývalou pracovnicí těžební společnosti, které dokázal nabídnout nové zaměstnání!
„Výsledek našeho setkání je samozřejmě důvěrný, nicméně skutečnost je taková, že se ženou Pavlínou provozujeme prodejny v Havířově, Novém Jičíně a nově v Třinci, přičemž plánujeme rozšířit náš tým ze stávajících pěti až na devět lidí,“ nechal se slyšet Štěrba s tím, že program Nová šichta a jeho pilíř Podpora podnikání se mu jeví jako velmi výhodné.
„Služby řetězce Natur House zjednodušeně řečeno spočívají v poskytování poradenství. Lidé prostě neumí jíst. Stačí se podívat, jak jich spousta snídá – káva a tři cigarety…“ komentoval Štěrba s tím, že kromě nabídky potravinových doplňků na přírodní bázi poskytují také služby dietologů. A pro ně či jejich asistentky vytváří pracovní místa.
V havířovské pobočce na Hlavní třídě zaměstnává na této pozici i Natašu Torbikovou, dceru Vítězslava Rosmarina, někdejšího hlavního předáka rubání na Františku. Novojičínská prodejna Natur House je přímo na náměstí, třinecká u tamního autobusového nádraží. Bývalý elektrikář ze šachty tak rozšiřuje původně manželčinu živnost.
„Pomohli jsme nastartovat metabolismus a zhubnout už i některým kolegyním ze šachty. Teď jsme schopni podat pomyslnou ruku lidem odcházejícím z OKD. Vzhledem k tomu, že až 95 procent klientely tvoří ženy, poptáváme hlavně pracovnice,“ líčil Štěrba, vystudovaný elektromontér s maturitou (tak jako táta na dolech Čs. pionýr, Rudý říjen a 1. máj).
„V havírně se nejde spoléhat sám na sebe a v mém současném povolání je to samé. Musím vytvořit tým, na který se mohu spolehnout, a jít za svým cílem,“ nechal se slyšet s tím, že pro ukončení šestadvacet let trvajícího svazku s OKD se rozhodoval od loňského léta. „Kdo se nebojí roboty a něco umí, ten práci vždycky najde,“ tvrdil živnostník.
Štěrba má za sebou elektrikařinu na 1. máji – Barboře, Doubravě a Armádě. Od tahání kabelů přes funkce elektromontéra provozu pro rubání i přípravy po poslední post vedoucího důlních elektrikářů se 135 podřízenými. „V rámci Nové šichty se mi ozvali z Vítkovic či firmy INCO, že by mě brali k elektrikářům. Člověk má pořád šanci,“ zakončil.