Pietní akt v Doubravě

14.02.2024

STONAVA, 13. února - OKD spolu s obcí Doubrava uspořádala pietní akt k uctění památky 24 obětí neštěstí, k němuž došlo před 75 lety na Dole Doubrava.

Série katastrof v Dole Doubrava 12. a 13. února 1949 stála život 19 horníků a 5 záchranářů. Způsobil je souběh příčin, které dosud nebyly jednoznačně určeny. Tragédie byla umocněna touhou tehdejšího režimu nalézt jednoznačného viníka za každou cenu. To vedlo k tvrdým trestům pro techniky a báňské inženýry, a i přes jejich pozdější zrušení způsobilo nesmírné utrpení mnoha dalším lidem. 

 

Z tragédie ale vzešla i řada zlepšení: ze zkušeností získaných právě při řešení neštěstí na Doubravě a jeho následků čerpali zakladatelé záchranářských sborů a jejich pokračovatelé. Způsob vedení otvírky uzavřeného dolu s inertizací dusíkem byl v té době světovým unikátem.

„Výkon a vytěžené tuny nikdy nesmí být důležitější, než je bezpečnost těch, kdo pro nás v podzemí dobývají uhlí, jako tomu pravděpodobně bylo v tomto případě. Bezpečnosti našich lidí při práci na důlních pracovištích věnujeme neustálou pozornost a úsilí a děláme vše pro to, aby všichni chlapi po každé šichtě vyfárali a vrátili se zdraví ke svým rodinám,“ uvedl v průběhu pietního aktu Roman Sikora, generální ředitel OKD.

 

Čest památce zesnulých při důlním neštěstí v Dole Doubrava.